Aktualności
Witamy na archiwalnej stronie Fetalecho
Serdecznie zapraszamy na naszą nową stronę gdzie znajdziesz najświeższe informacje.
Witamy na stronie archiwalnej Fetalecho. Dla zarejestrowanych użytkowników dostępne są dodatkowe treści: opisy przypadków medycznych, zdjęcia, filmy USG i inne.
Szanowni Kursanci,
Dla lekarzy planujących szkolenie indywidualne w Zakładzie Kardiologii Prenatalnej polecam test wstępny: link do testu. Wszystkie odpowiedzi w artykułach z Prenatal Cardiology (wydanie internetowe). Ostatniego dnia szkolenia do rozwiązania kilkanaście zagadek echokardiograficznych. Przypominam także o możliwości self assessment dla posiadaczy Atlasu Wad Serca Płodu.
Pytania do testu opracowała K. Więckowska - Studenckie Koło Kardiologii Prenatalnej UMedu
Prof. M. Respondek-Liberska
Kierownik Zakładu Kardiologii Prenatalnej ICZMP
Kierownik Zakładu Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Sierpień 24, 2016
Szanowne Panie, Szanowni Panowie!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy rozliczając podatki 2014 zdecydowali się przekazać 1% na rzecz naszego Stowarzyszenia. Wpłaty pochodziły z różnych stron Polski, z wielu miast i miasteczek.
Dziękujemy w imieniu ciężarnych, naszych pacjentek i ich rodzin, które zwróciły się w ubiegłym roku o pomoc do nas, lekarzy diagnostów i kardiologów prenatalnych. Dzięki naszym badaniom i wcześnie wdrożonej terapii jest wielka szansa, że dzieci będą się dobrze rozwijały, mimo wrodzonej wady serca.
Jest w tym także Państwa zasługa, bo wspieracie coś wartościowego. Kardiologia prenatalna jest dziedziną medycyny wciąż raczkującą w naszym kraju , ale dzięki naszym darczyńcom możemy nawal wydawać Prenatal Cardiology – pierwsze w Europie i na świecie pismo naukowe dedykowane kardiologii prenatalnej, a także będziemy mogli współfinansować w 2015r. kolejny kurs dla lekarzy oraz konferencję naukową.
Także dzięki Państwa pomocy ważne informacje na temat prenatalnych badań kardiologicznych będą mogły dotrzeć do kolejnych lekarzy i ciężarnych aby lepiej pomagać naszym następnym pacjentom.
Jeszcze raz dziękuję, liczę na pomoc także w przyszłym roku. Może wspólnymi siłami razem z Państwem moglibyśmy rozpocząć projekt naukowy mający na celu próbę ustalenia jak zapobiegać wadom serca ?
Z wyrazami szacunku
Maria Respondek Liberska, Prezes Zarządu
Matki dzieci z wadą serca zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, której wyniki pozwolą poprawić diagnostykę i leczenie wad wrodzonych serca
Zapraszamy do lektury artykułu o pomyłce in vitro, który ukaże się w marcowym numerze Prenatal Cardiology http://fetalecho.pl/content/show/in-vitro-pomylka,316.html
Informujemy iz od jesieni 2011 powstał Kwartalnik ECHO Płodu, Polska Kardiologia Prenatalna. Pismo można otrzymywac w wersji elektronicznej jak i w wersji drukowanej lub obie wersje. Szczegóły na stronie www.echoplodu.fetalecho.pl
Od roku 2008 za każdą prawidłowo rozwiązaną zagadkę przysługują 2 punkty edukacyjne Izb Lekarskich. Od roku 2009 do każdej zagadki będzie 10 pytań (wg zasad NIL za zadanie testowe przysługuje 0,2 p. za jedno pytanie).
Podręcznik wraz z płytą CD z najczęściej występującymi anomaliami kardiologicznymi. Kwota przeznaczona na zakup podręcznika zasili konto Stowarzyszenia na Rzecz Rzowoju Kardiologii Prenatalnej Pobierz formularz zamówienia.
Diagnostyka ultrasonograficzna przeprowadzona w trakcie trwania ciąży pozwala na wczesne wykrycie wielu wad wrodzonych płodu. Umożliwia to jak najszybsze rozpoczęcie leczenia płodu i noworodka. W Zakładzie Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych Uniwersytetu Medycznego & I CZMP w Łodzi wykonujemy badania USG "genetyczne" oraz ECHO serca płodu (dysponujemy aparatami HDI 5000 oraz Voluson Expert wraz z pełnym oprzyrządowaniem: pełny zakres głowic ultrasonograficznych oraz oprogramowanie zarówno położnicze jak i kardiologiczne).
Optymalny termin do badania serca płodu: Ciąża Wysokiego Ryzyka (Poszerzenie NT, problem z NB, TR, wywiad rodzinny) - 13-14 tydz. ciąży Ciąża Niskiego Ryzyka: 18-20 tydz. Każda anomalia pozasercowa jest wskazaniem do badania serca płodu.
Informacja dla realizatorów bazy danych www.orpkp.pl: Począwszy od stycznia 2008 do bazy danych wprowadzamy obrazy i filmy z badan płodów, a po weryfikacji wybieramy ECHOKARDIOGRAFISTĘ PŁODOWEGo ROKU 2008 (szczegóły na stronie www.orpkp.pl).
Zasady szkoleń indywidualnych dla lekarzy w ZDiPWW
Strona finansowana ze środków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kardiologii Prenatalnej