Bookmark and Share

Aktualności

Dzięki badaniom prenatalnym lekarze uratowali życie chłopca

Ciężką wadę serca u Pawełka wykryto, gdy był w łonie matki

Pawełek ma za sobą pierwszą operację.
Na zdjęciu z mamą

artykuł z Gazety Wyborczej z dnia 2006-07-08

Mam już 4-letniego syna i wiadomość, że drugie dziecko urodzi się chore,była dla mnie szokiem - mówi mama Pawełka,Elżbieta Korpal. -Podczas wizyty kontrolnej mój lekarz zauważył u synka jakąś wadę i polecił dla pewności konsultacje. Tak trafiliśmy do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. W ICZMP zdiagnozowano zwężenie zastawki aortalnej.

Operację już w pierwszych godzinach życia chłopca przeprowadzili dr Paweł Dryżek idr Tomasz Moszura. -Wiedzieliśmy, że dziecko ma krytycznie zwężoną zastawkę głównego naczynia, czyli aorty. Podczas gdy uzdrowego noworodka jest otwarta na 5-6 mm, u tego dziecka było to jedynie 1-2 mm -opowiadają.

Oznacza to, że bardzo mało krwi wydostawało się zlewej komory serca, która odpowiada za krążenie od głowy po nerki. Gdyby nie szybka interwencja lekarzy, dziecko nie przeżyłoby nawet tygodnia. -Wprowadziliśmy do aorty balonik, który wypełniliśmy płynem kontrastowym. Po jego wyjęciu, aorta pozostała poszerzona -wyjaśnia Dryżek.

- Trudność polegała na wprowadzeniu cewnika przez otwór, który ma 1 milimetr oraz na wielkości przyrządów, jakimi musieliśmy się posługiwać. Przy wadze dziecka około 3 kg są one naprawdę niewielkie. Średnica balonu, który wprowadziliśmy, to 6 mm - dodaje.

- Zwężenie krytyczne jest wadą dość rzadką inajważniejsze, żeby je jak najwcześniej zdiagnozować. Najistotniejsze są badania prenatalne. Wtedy jest wystarczająco dużo czasu, aby dziecko dostało się pod opiekę specjalistów. A im wcześniej wykonany zabieg, tym większe szanse na jego powodzenie -mówi Dryżek.

Pawełek ma dopiero 11 dni, ale już widać, że jest bardzo ruchliwy i głośny. Cieszy się życiem. Jednak przed nim jeszcze długi okres rekonwalescencji. -Takie wady mają tendencję do nawrotów.

Z doświadczenia wiemy, że za kilka lat chłopiec będzie najprawdopodobniej wymagał kolejnej interwencji kardiochirurgicznej -przewiduje Moszura.

Joanna Wróżyńska

Wróć
Bukmacher Mostbet jest liderem branży gier hazardowych i bukmacherskich online w Polsce. Opinie graczy o Mostbet są jak najbardziej pozytywne. Nasz zespół profesjonalistów oferuje wysokie kursy, ogromny wybór wydarzeń i gier sportowych, różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Gra będzie podwójnie wygodna, jeśli pobierzesz naszą aplikację mobilną. Zarejestruj się i zwiększ z nami swoje wygrane!