Bookmark and Share

Informacje dla pacjentek

ZALECANE POSTĘPOWANIE DLA KOBIETY, KTÓRA W CZASIE POPRZEDNIEJ CIĄŻY URODZIŁA DZIECKO Z WADA WRODZONĄ (PRZED PLANOWANĄ KOLEJNĄ CIĄŻĄ).

Ankieta dotycząca danych noworodka badanego prenatalnie w I„CZMP” w Łodzi (dokument w formacie *.doc)

BADANIE SERCA PŁODU:

Czy każda ciężarna wymaga diagnostyki prenatalnej, USG, ECHO płodu ?

Jakie znaczenie ma badanie serca i układu krążenia płodu ?

Kto jest odpowiedzialny za prowadzenie leczenia płodu u zdrowej ciężarnej ?

Czy można się zgłosić na badanie serca płodu bez skierowania od położnika ?

Kiedy powinno się wykonać badanie serca płodu ?

Jakie są wskazania do badania serca płodu ?

Jak długo trwa badanie serca płodu ?

WYKRYWANIE ANOMALII U PŁODU

Jeżeli w przebiegu ciąży, w czasie prenatalnego obrazowania płodu (badania USG lub ECHO lub USG+ECHO) stwierdzono anomalię, w naszym ośrodku przyjęto następujące zasady postępowania:

  • Pani ciąża oraz jej problem wraz z dokumentacją omawiana jest na posiedzeniu Zakładu Diagnostyki Wad Wrodzonych I„CZMP” (zwykle w każdą środę o godz. 12oo-13oo). Zespół specjalistów z różnych dziedzin: sonografiści, położnicy, neonatolodzy, pediatrzy, genetycy, chirurdzy omawiają optymalny sposób postępowania w danym przypadku z medycznego punktu widzenia.
  • Opinia ta (w najtrudniejszych przypadkach wyrażana pisemnie) następnego dnia jest przedstawiona ciężarnej przez lekarza położnika, zwykle ordynatora danego oddziału.
  • Ciężarna po zapoznaniu się z opinią medyczną może sama lub z pomocą męża lub najbliższej rodziny podjąć decyzję o dalszym postępowaniu: może kontynuować ciążę pod opieką specjalistów i wyrazić zgodę na próbę podjęcia leczenia u noworodka bezpośrednio po porodzie w swoim macierzystym szpitalu, może kontynuować ciążę pod opieką specjalistów i wyrazić zgodę na próbę podjęcia leczenia u noworodka bezpośrednio po porodzie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, może kontynuować ciążę i zdecydować się na próbę leczenia płodu> przed porodem, może zdecydować się na przerwanie ciąży „jeżeli przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu [...] a płód nie osiągnął zdolności do samodzielnego życia poza organizmem ciężarnej” (Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej 1996 r., 4 grudnia, Nr 139, Ustawa 646). W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości przerwania ciąży w przypadku ciąży trwającej dłużej niż 24 tygodnie. Dlatego u każdej ciężarnej zalecamy wykonanie badania sonograficznego płodu USG+ECHO przynajmniej w 20 tygodniu ciąży (wcześniej niektóre anomalie mogą być niewidoczne, w późniejszym wieku ciążowym interwencja może być spóźniona).

Wynik naszego badania płodu ECHO+USG w postaci wydruku z komputera każda ciężarna otrzymuje następnego dnia po badaniu (dla pacjentek ambulatoryjnych wysyłamy go pocztą). Prosimy pamiętać, że jest to ważny dokument dotyczący państwa potomka i powinien zostać przekazany położnikowi oraz neonatologowi. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki służy pomocą specjalistyczną przede wszystkim tym ciężarnym, które decydują się na kontynuowanie ciąży. W takich przypadkach nasz szpital może zaproponować ciężarnej czasami kilkutygodniową hospitalizację (leczenie może być długotrwałe i wymaga dużej cierpliwości wszystkich zainteresowanych). Ciężarna, jeśli wyrazi taką chęć, może zobaczyć przed porodem, jak wygląda oddział noworodkowy tzw. intensywnej terapii, może zobaczyć oddziały pediatryczne czy chirurgiczne. Rodzina ciężarnej może zatrzymać się w hotelu przy ul. Paradnej 46. Po porodzie w I„CZMP, jeżeli pobyt dziecka będzie przedłużony matka dziecka ma możliwość skorzystania z hotelu położonego w części pediatrycznej szpitala. Niezależnie od losów i sposobu zakończenia tej ciąży prosimy pamiętać, aby przed kolejną ciążą: zasięgnąć porady genetyka przyjmować profilaktycznie kwas foliowy w dawce 0,4 mg dziennie (w przypadku wcześniejszej ciąży obarczonej u potomka wadą układu nerwowego, dawka jest większa - 4 mg dziennie - zalecenie Zespołu Ekspertów Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z roku 1997) w czasie kolejnej ciąży zalecamy 3 x badania: USG - 11-13 tydzień, USG+ECHO - 20 tydzień oraz USG+ECHO - 30 tydzień.

Pomimo, iż sprowadza Państwa do nas kłopotliwa sytuacja - problem dotyczący waszego nienarodzonego dziecka - jesteśmy tutaj po to, by wykorzystać naszą wiedzę, doświadczenie, współczesną technologię medyczną, aby spróbować sprostać wyzwaniu losu i starać się Państwu pomóc.

Bukmacher Mostbet jest liderem branży gier hazardowych i bukmacherskich online w Polsce. Opinie graczy o Mostbet są jak najbardziej pozytywne. Nasz zespół profesjonalistów oferuje wysokie kursy, ogromny wybór wydarzeń i gier sportowych, różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Gra będzie podwójnie wygodna, jeśli pobierzesz naszą aplikację mobilną. Zarejestruj się i zwiększ z nami swoje wygrane!