Bookmark and Share

Sprawozdania

Sprawozdanie z Konferencji Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU 17-18 października 2003 Łódź/Walewice


8 grudnia 1999 odbyło się spotkanie członków Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Płodowej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Przedstawiono min. zasady przyznawania corocznej nagrody (500 USD) dla lekarza, który jako pierwszy w danym roku kalendarzowym rozpozna u płodu prostą izolowaną transpozycję dużych naczyń i skieruje pacjenta in utero (w odpowiednim czasie) do weryfikacji do Zakładu Diagnostyki Wad Wrodzonych Instytutu CZMP”.

Poza przedstawieniem przypadku, opisem badania, konieczna jest także dokumentacja fotograficzna (i lub z zapisem na taśmie video) z podaniem daty i sygnatury aparatu USG.


Sprawozdanie z Zebrania Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU 31 maja 2000

W czasie zebrania zaprezentowano i omówiono przypadki dotyczące prenatalnej patologii kardiologicznej płodu (dr n. med. J. Dangel - CZD Warszawa, dr n. med. A. Piotrowska - ImiDz Warszawa, dr n. med. A. Włoch - ŚlAM Katowice, dr n. med. E. Szwałkiewicz - Woj. Szp. w Olsztynie, dr n. med. P. Kaczmarek I„CZMP” Łódź, lek. med. K. Janiak I„CZMP” Łódź), wysłuchano wystąpienia dr n. med. M. Dubiela z Poznania n/t oceny układu żylnego OUN płodu.

Wszyscy aktywni uczestnicy zebrania otrzymali Certyfikaty Sekcji.

Honorowymi członkami Sekcji zostali:

Prof. dr hab. n. med. W. Jakubowski

Doc. dr hab. E. Helwich

Doc. dr hab. A. Sysa


Spotkanie członków Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Płodowej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego odbyło się 9 września w Pałacu w Nieborowie k. Łowicza

Sprawozdanie ze Spotkania Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Nieborowie.

9 września 2000 miałam przyjemność zaprosić Państwa do urokliwego miejsca - dawnej posiadłości Radziwiłłów w Nieborowie.

Przed nami gośćmi pałacu byli min. król Stanisław August Poniatowski, generał Henryk Dąbrowski, bywali tutaj później Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Aleksander Gierymski, Julisz Kossak, Konstanty Ildefons Gałczyński, Xawery Dunikowski, Tadeusz Kotarbiński a także rodzina Jacqueline Kennedy, królowa Hiszpanii Zofia nie mówiąc o wielopokoleniowej rodzinie Radziwiłłów.

W pałacu i otaczającym barokowym parku w stylu francuskim i holenderskim – miejscu „ozdoby i zabawy” jak mawiał jeden z jego XVIIIw. właścicieli książę Michał Kazimierz Ogiński można dzisiaj odnaleźć spokój, skupienie, nastrój odświętny i kojącą przerwę w naszym szybkim, nerwowym i pracowitym życiu codziennym.

Mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać o fascynujących problemach kardiologii płodu.

Rozpoczęliśmy od wysłuchania dr Katarzyny Janiak, która w sposób precyzyjny i treściwy przedstawiła sprawozdanie ze Zjazdu Kardiologów Dziecięcych w Strasbourgu (czerwiec 2000), gdzie po raz pierwszy dwie duże sesje naukowe poświęcone były naszym sprawom zawodowym i najmłodszym pacjentom, czyli płodom.

Między innymi wg dr Gitter i wsp. (z Niemiec) zwrócił uwagę, iż prenatalna diagnoza w wadach serca przyśpieszała średnio o 4 dni termin zabiegu kardiochirurgicznego u noworodków, noworodki były operowane w lepszym stanie klinicznym, zmniejszało się także ryzyko powikłań neurologicznych.

Wg Oudjik i wsp. (z Holandii) lekiem z wyboru w częstoskurczu u płodu z trzepotaniem przedsionków jest aktualnie Sotalol, ale wybór leku powinien zostać dokonany zdaniem Prof. Fouron (z Kanady) na podstawie wnikliwej analizy podokresów skurczu przedsionków i komór uzyskanych z analizy zapisów Dopplera z żyły głównej górnej i aorty.

Kolejnym punktem programu były dwie zagadki - jedna dla położników druga dla bardziej zaawansowanych echokardiografistów.

Zagadka numer jeden dotyczyła próby odpowiedzi przez położników na pytanie, który z 3 noworodków z prenatalnie rozpoznaną wadą serca będzie wymagał najpilniejszej interwencji kardiochirugicznej tuż po urodzeniu (hipoplazja lewego serca, duży ubytek przegrody międzykomorowej czy zespół Fallota). Okazało się iż tak postawione pytanie stanowiło pewien problem wynikający z braku omówienia problemów diagnostyki prenatalnej w  programie kształcenia położników.

Druga zagadka dotyczyła analizy zapisu taśmy video i różnicowania pomiędzy zespołem Ebsteina oraz dysplazją zastawki trójdzielnej a także różnicowania pomiędzy lewostronnym a prawostronnym łukiem aorty.

W kolejnym punkcie programu omówiliśmy zgłoszenia do Nagrody Sekcji im. A. Respondka - i jak się okazało aktualnie do Nagrody mogliby pretendować jedynie moi najbliżsi współpracownicy. Zgodnie z opiniami wyrażonymi w dyskusji – Nagroda jest przeznaczona dla położnika, który w czasie przesiewowego badania USG znajdzie izolowaną wadę serca...

Tak więc pozostaje mi przyznać iż oczekujemy na dalsze zgłoszenia od położników potrafiących uwzględnić w swoim badaniu obraz serca płodu, czego pośrednim dowodem będzie znajdowanie wad.

Zgodnie z przyjętymi wcześniej zasadami – warunkiem uzyskania Certyfikatu Sekcji jest prezentacja na spotkaniu Sekcji wyniku badania i stwierdzonej patologii kardiologicznej płodu.

Następnie przeszliśmy do omówienia zasad akredytacji gabinetów zajmujących się prenatalną diagnostyką kardiologiczną. Członkowie zebrania zgłosili drobne postulaty „kosmetyczne” do przedstawionego projektu. Uzgodniliśmy także, iż aktualnie minimalna cena za nasze usługi (badanie + konsultacja) powinna wynosić 200 zł za badanie pierwszorazowe oraz 150 zł za badanie kolejne.

Na zakończenie spotkania dr K. Zielińska z firmy Polfa Grodzisk przypomniała nam o zasadach stosowania preparatu Folik oraz rozdała próbki witaminy dla naszych pacjentów.

Dr Joanna Dangel zwróciła uwagę iż wg najnowszych danych z piśmiennictwa preparat ten ma nie tylko znaczenie w profilaktyce wad ośrodkowego układu nerwowego ale także w profilaktyce innych wad występujących u człowieka.

Nasz wysiłek intelektualny (w Pawilonie Myśliwskim) został uwieńczony obiadem w tzw. dużej sali jadalnej Pałacu Radziwiłłów, z pięknie nakrytym owalnym stołem, z niskim bukietem herbacianych róż, a ze ścian spoglądały na nas nostalgiczne obrazy Wenecji widziane pędzlem Canaletta.

Większość uczestników spotkania rozjechała się do domów, ale garstka moich gości pozostała w Pałacu na wieczór. Polaków nocne rozmowy kontynuowaliśmy w bibliotece Radziwiłłów, po okiem kardynała Michała Stefana Radziejowskiego - pierwszego właściciela nowego pałacu w dobrach nieborowskich, który spoglądał na nas z portretu nad kominkiem.

Zapraszam na następne spotkanie Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej – data i miejsce pojawią się na naszej stronie internetowej.

Przypominam, iż Sekcja nasza na dziś liczy 36 członków zwyczajnych, w tym 8 członków legitymujących się Certyfikatem oraz 3 członków honorowych, (Prof. W. Jakubowski, Prof. E. Helwich, Prof. A. Sysa), z których ostatni zaszczycił nas nie tylko swoją obecnością, ale także istotnym udziałem w dyskusji.

Do zobaczenia

Maria Respondek-Liberska, Nieborów 10 września 2000


Od lewej: dr n. med. M. Kudła – Śląska Akademia Medyczna, Katowice
Prof. M. Respondek-Liberska – I„CZMP”, Łódź, przewodnicząca Sekcji Echokardiografii I Kardiologii Prenatalnej PTU
Prof. J. C. Huhta – Tampa Children’s Hospital, USA, członek honorowy Sekcji Echokardiografii I Kardiologii Prenatalnej PTU
Prof. L. Allan – King’s College London, GB, członek honorowy Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU
Dr n. med. A. Włoch – Śląska Akademia Medyczna, członek zarządu Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU
Dr n. med. J. Dangel – wiceprzewodnicząca Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU

Warszawa – EUROSON, 5 lipca, 2002


Spotkanie Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU, Łódź, 17-03-2004

Bukmacher Mostbet jest liderem branży gier hazardowych i bukmacherskich online w Polsce. Opinie graczy o Mostbet są jak najbardziej pozytywne. Nasz zespół profesjonalistów oferuje wysokie kursy, ogromny wybór wydarzeń i gier sportowych, różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Gra będzie podwójnie wygodna, jeśli pobierzesz naszą aplikację mobilną. Zarejestruj się i zwiększ z nami swoje wygrane!